W co niezbędnie wyposażyć dziecko do żłobka?

Kategoria: Aktualności Dodano:

Wysłanie dziecka po raz pierwszy do żłobka to ogrom emocji i obaw, czy aby na pewno wszystko przebiegnie pomyślnie. Jeśli chcesz oszczędzić sobie stresu, skompletuj wyprawkę do żłobka dla swojego malucha znacznie wcześniej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że znajdzie się w niej wszystko, co będzie potrzebne. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim dobrze jest skontaktować się z placówką i poprosić o pełną listę rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce. Być może żłobek dysponuje pewnymi akcesoriami, które Ty kupiłbyś niepotrzebnie. Pamiętaj też o tym, aby nie gromadzić za dużo rzeczy i skupić się na tym, co będzie faktycznie potrzebne. Dziecko rośnie bardzo szybko, dlatego kilka par piżamek czy ubrań na zmianę będzie z pewnością zbędnych. Dobrze mieć też na uwadze nie tylko uniwersalność i wygodę wszystkich rzeczy, ale to, aby ich wygląd przypadł do gustu maluszkowi. Na pewno milej będzie mu się przebywało w nieznanym miejscu, mając przy sobie ubranka i akcesoria, które lubi i które dobrze mu się kojarzą.

Wyprawka malucha do żłobka

Jeśli nie udało Ci się uzyskać listy rzeczy dla maluszka do żłobka lub zastanawiasz się, czy tę otrzymaną powinnaś urozmaicić o dodatkowe elementy, poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które z pewnością przydadzą się w żłobku.

Ubranka na zmianę do żłobka

Oczywiście podstawą wyprawki malucha są wygodne ubrania na zmianę. Zapewnij więc swojemu dziecku kilka kompletów dopasowanych do panującej pory roku. O czym warto pamiętać? Z pewnością przydadzą się chłopięce i dziewczęce bluzki z długim rękawem, body, wygodne zestawy dresowe. Zimą należy pamiętać o dodatkowych rajstopach lub legginsach oraz rękawiczkach na zmianę, a latem o odpowiednim nakryciu głowy. Jeśli twój maluch nosi jeszcze pieluchy, pamiętaj też o kilku bodziakach.

Odpowiednie kapcie dla malucha

Dziecko do żłobka powinno mieć również kapcie. Tutaj sprawa się nieco komplikuje, ponieważ do placówki przyjmowane są nawet roczne maluchy, które nie umieją jeszcze dobrze chodzić, a już na pewno nie są przyzwyczajone do chodzenia w bucikach. Dlatego kapcie dla takich dzieci powinny być przede wszystkim dobrze dopasowane do stopy. Należy zwrócić tutaj uwagę na to, aby nie były za małe, ale też nie można kupować ich na wyrost. Należy zwrócić uwagę na antypoślizgową podeszwę oraz oddychający materiał. Dobrze, jeśli będą zapinały się na rzep lub zatrzask. Dzięki temu łatwiej będzie się je zakładało – również przez malucha.

Akcesoria do leżakowania

Dziecko w nowym miejscu może być przestraszone i niechętnie uczestniczyć w leżakowaniu. Ładna piżamka, która będzie mu się podobała i dobrze kojarzyła, z pewnością umili ten czas. Powinna być również wykonana z przepuszczającego powietrze materiału. Co jeszcze oprócz piżamki przyda się do leżakowania? Pamiętaj o ulubionej zabawce, bez której maluch nie zaśnie, a także smoczku, jeśli wciąż używa go w domu. A co z pościelą? Niektóre żłobki same zapewniają pościel, dlatego tę kwestię należy koniecznie wyjaśnić. Jeśli jednak pościel znajduje się na liście, warto sięgnąć po przyjemną i oddychającą muślinową pościel dla dzieci.

Zapas artykułów higienicznych do żłobka

Najważniejszym artykułem higienicznym dla Twojego maluszka będą bez wątpienia pieluchy jedno lub wielorazowe. Jeśli dziecko jest w trakcie odpieluchowywania, zapewnij mu majtki treningowe. Co jeszcze będzie potrzebne? Na pewno chusteczki nawilżane, puder lub krem do pupy, akcesoria do mycia zębów (kubek, pasta i szczoteczka), a także żel na dziąsła w przypadku ząbkowania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim: podpisz wyprawkę malucha. Mówiąc wyprawka, mamy na myśli każdy jej element. Nawet jeśli w żłobku nie ma takiego wymogu, lepiej, aby szczoteczka do zębów czy ubranka na zmianę łatwo znalazły swojego właściciela. Dobrze jest też upewnić się, co znajduje się w żłobkowej kuchni. Być może musisz do wyprawki dołączyć talerzyk czy sztućce. Z pewnością jednak warto, aby dziecko miało swój kubek – najlepiej niekapek. Jeśli jest taka możliwość, zanieś wyprawkę do żłobka kilka dni wcześniej. Pozwoli to uniknąć później dużo stresu.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło