Jak czytać metki na ubraniach?

Kategoria: Aktualności Dodano:

Czy czytanie metek na ubraniach jest trudne? Na pewno każdy, kto choć raz rzucił okiem na metkę na karku sukienki czy wewnętrzną wzdłuż bocznej linii szwa koszulki zauważył, że jest tam wiele napisów, piktogramów, przekreślonych znaczków i innych informacji. Tylko jak się w tym wszystkim dobrze orientować? Tak naprawdę czytanie metek na ubraniach powinno być podstawą przed dokonaniem zakupu

W końcu nikt nie chce nosić bluzki wykonanej ze sztucznego materiału, której nie można prasować, prać w pralce czy też suszyć w nowiutkiej suszarce bębnowej. Na pewno większość ludzi zwraca uwagę na metkę tylko ze względu na rozmiar, ewentualnie markę ubrania. Prawda jest taka, że jest tam o wiele więcej istotnych informacji, na które koniecznie należy rzucić okiem. Metki wskazują:

- rozmiar,
- markę,
- skład tkaniny,
- zalecenia co do prania, suszenia, prasowania,
- kraj produkcji,
- zalecenia do pielęgnacji.

Oznaczenia na ubraniach

Jednym z najważniejszych oznaczeń jest symbol dotyczący prania. Znajduje się on zarówno na ubraniach, jak i na takich tekstyliach jak  pielucha tetrowa dla dzieci, bawełniany śliniak czy pościel. Najważniejsze jest rozróżnienie trzech symboli:

- miska z wodą mówiąca, że można prać w pralce,
- miska z ręką mówiąca, że należy prać ubranie ręcznie,
- przekreślona miska zakazująca prania – wówczas takie ubranie należy oddać do pralni chemicznej.

Jednak to nie wszystko. Dodatkowo pod piktogramem z miską z wodą mogą pojawić się:

- jedna pozioma kreska – prać z zachowaniem ostrożności,
- dwie poziome kreski – prać delikatnie,
- jedna kropka – prać w temperaturze 30°C,
- dwie kropki – prać w temperaturze 40°C,
- trzy kropki – prać w temperaturze 60°C,
- cztery kropki – prać w temperaturze 90°C.

Jako pierwsze na metkach znajdują się symbole dotyczące prania, natomiast kolejne oznaczają wybielanie odzieży. Mają one kształt trójkąta. Jeśli jest przekreślony, nie można stosować na tkaninę wybielaczy i odplamiaczy. Kolejnym znakiem jest symbol suszenia. Koło wpisane w trójkąt zezwala użycie suszarki. Jeśli jest przekreślony – nie można tego robić. 

Certyfikat GOTS

Na niektórych ubraniach możesz znaleźć charakterystyczne logo: biała koszula na zielonym tle w kształcie okręgu. Jest to wiodący na świecie standard, który ma certyfikować tekstylia wysokiej jakości wykonanych w zgodzie ze środowiskiem, z naturalnych tkanin oraz z poszanowaniem praw człowieka. Objęte mogą nim być włókna, dzianiny, tkaniny, tekstylia domowe, obuwie, ubrania, a nawet maskotki. Może zatem dotyczyć zarówno pieluszek muślinowych, jak i bawełnianych sukienek dla dziewczynki, bluzki chłopięcej z długim rękawem zimowych bucików. Warto czytać metki na ubrankach dla dzieci i poszukiwać certyfikatu GOTS lub innych oznaczeń mówiących, że tkanina pochodzi ze 100% bawełny i nie zawiera sztucznych barwników.

Jak rozpoznać dobrą i bezpieczną odzież dziecięcą?

Czym jest bezpieczna odzież dziecięca i w jaki sposób rozpoznać ją, czytając metki na ubrankach? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Najlepsze ubranka stworzone są ze 100% bawełny. Może to być zwykła bawełna albo na przykład bawełniany muślin. Takie ubranka pozwalają delikatnej skórze maluszka swobodnie oddychać, nie podrażniają jej, nie powodują odparzeń ani przepocenia. Poza tym bawełniane tkaniny są wygodne i komfortowe w noszeniu, dzięki czemu maluch może swobodnie biegać, bawić się i poznawać świat.

Po zapoznaniu się z materiałem należy sprawdzić dozwolony sposób mycia ubranek. Przede wszystkim ważne jest to, czy można je w ogóle prać w pralce. Lepiej nie wybierać ubrań do noszenia na co dzień, które można myć tylko ręcznie. Dzieci szybko się brudzą i odepranie ciężkich zabrudzeń ręcznie może być wymagające. A jeśli o plamach mowa – przy dzieciach często w ruch idą wszelkie odplamiacze i wybielacze. Należy się zatem upewnić, czy ich używanie nie jest w przypadku danych ubranek zabronione. Na pewno wiele mam korzysta również z suszarek bębnowych. Prania przy maluchach jest tak dużo, że taka opcja jest o wiele wygodniejsza. Jednak nie wszystkie ubranka można w niej suszyć. Niektóre są na tyle delikatne, że mogą szybko się skurczyć lub zdeformować. Inne wykonane są z materiałów, które się do tego nie nadają. Dlatego zawsze należy zapoznać się z piktogramem koła z trójkątem, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Warto również zwrócić uwagę na metkę dotyczącą pochodzenia ubranek. Dla wielu osób niezwykle ważne jest, aby sięgać po polskie ubranka dziecięce. Zazwyczaj takim oznaczeniem jest metka mówiąca „made in Poland” lub „wyprodukowano w Polsce”. Warto jest wspierać lokalny biznes, a kupując ubrania szyte w Polsce – często również ręcznie – zyskuje się niepodważalną jakość, bezpieczeństwo ubranek oraz najwyższe standardy produkcji.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło